Dyskretny urok betonu

Kwiecień to miesiac, w którym szczególnie warto wybrać się do Mediolaniu. Co roku odbywa się tam Salone del Mobile, czyli święto przemysłu meblowego, którego historia sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. W tym roku swoją pierwszą kolekcję betonowych ławek, stołów i stołków zaprezentowała gwiazda brytyjskiej sztuki współczesnej, artystka Sarah Lucas.

Meble albo ich elementy były obecne w jej sztuce od wielu lat. W początkach kariery kiedy tworzyła warzywno-owocowe rzeźby przypominające genitalia kładła je na pogiętych materacach albo rozwalających się łóżkach a wybebeszone kanapy nadziewała podłużnymi jarzeniówkami. Wielką sympatią darzyła również krzesła, które z lubością oplatała kobiecymi pończochami.

Image-3-1 - Kopia (5)

Seria mebli pokazana w Mediolanie jest wariacją na temat postumentów dla rzeźb, które Lucas tworzy na potrzeby galeryjne. Wykorzystuje betonowe bloczki ponieważ łatwo można je przekomponowywać w miarę jak zmienia się koncepcja wystawowa (Lucas nigdy nie ma konkretnego pomysłu na ekspozycje, lubi pracować z przestrzenią „na bieżąco”).

Image-6-1

Czy ta kolekcja jest więc raczej meblowa czy raczej rzeźbiarska? Dla mnie jest ona jednym i drugim. To świetny przykład działania z jednej strony podnoszącego przedmioty użytkowe do rangi sztuki, a z drugiej przybliżający sztukę współczesną życiu. Takie eksperymenty rozpięte między dwoma światami – realnym i galeryjnym – lubię najbardziej.

sarah-lucas-furniture-2

sarah-lucas-table-1542x1023 - Kopia (2)

sarahlucasfurniture6

A wam jak się podobają te projekty? Czy to zwykła galeryjna atrapa i zapchajdziura czy totalny must-have nadchodzącego sezonu działkowego?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s