Ulica w Katowicach, którą musisz zobaczyć

Jestem właśnie w Katowicach i nie mogę się wprost napatrzeć na tutejszą architekturę. Czeka mnie jeszcze dużo oglądania, ale póki co chciałam się podzielić wrażeniami ze spaceru po pewnej wyjątkowej ulicy w południowo-zachodniej części śródmieścia.

Marii Skłodowskiej-Curie to wąska uliczka równoległa do Mikołowskiej jednej z głównych arterii Katowic. Obie opadają lekko w dół w kierunku dworca pkp, a ta nosząca imię nobliski przechodzi bezpośrednio w zarośnięty drzewami plac Andrzeja. Sama również jest pełna drzew, które tworzą malowniczy, zielony „tunel”.

Jej wyjątkowość opiera się na tym, że w całości jest zabudowana wysokimi kamienicami w stylu modernistycznym z lat trzydziestych dwudziestego wieku. Duże okna, okrętowe balustrady oraz dyskretny geometryczny detal na elewacjach budynków przypominają o dawnej elegancji czasów międzywojennych.

W tamtych czasach Katowice nazywano polskim Chicago. Ja natomiast spacerując dziś tędy czułam się jakbym była w Paryżu w piętnastej dzielnicy słynącej z pięknej architektury. Zresztą zobaczcie sami.

DSC09835

DSC09846

DSC09844

DSC09845

DSC09852

DSC09836

DSC09760

DSC09839

Reklamy

One response to “Ulica w Katowicach, którą musisz zobaczyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s