Open Design. DIY nowej generacji

Metoda „Do It Yourself” zawsze wydawała mi się mocno przereklamowana. Większość wykonanych w ten sposób przedmiotów jest przekombinowana, zgrzebna lub niedokładnie wykończona. Mebel albo ozdoba zrobione samodzielnie po prostu nigdy nie będą tak dobre i ładne jak te stworzone przez profesjonalistów.

Idea Open Designu eliminuje ten drażniący element fuszerki do minium. Jego twórca – Ronen Kadushin – wymyśla gotowe szablony, które można „wyciąć” (na przykład w blasze, tkaninie albo dowolnym innym materiale) i samodzielnie złożyć. Zresztą zobaczcie sami (film po angielsku z francuskimi napisami):

Nishapoland Ronen Kadushin

Pomysł Kadushiego jest genialnie prosty i… genialnie nieoryginalny. A mimo to działa! Po obejrzeniu tego filmu poczułam się jak dziecko wpuszczone do basenu kulkowego. Dlaczego? Przecież nic tak nie cieszy jak beztroska zabawa doprawiona satysfakcją z powodu dobrze wykonanej pracy.

Idąc dalej, Open Design oddaje również ducha naszych czasów. To przecież epoka, która podkreśla indywidualność i unikatowość. Na tych wartościach oparta jest większość współczesnego marketingu. Dzisiaj możesz być wyjątkowy na dwa sposoby: albo poprzez nowowczesność (nowe technologie) albo poprzez odwoływanie się do tradycji (marki luksusowe). Open Design łączy obydwie ścieżki. Dostajesz cyfrowy projekt, który potem wykonujesz manualnie jak prawdziwy rzemieślnik.

Ja tę ideę kupuję. Ale projektów Ronena Kadushiego już nie. Jego krzesła wyglądają pokracznie jakby były żywcem wyjęte z obrazów Picassa. Misy wydają się kompletnie niepraktyczne. Regały na książki też.

Jednym słowem: przekombinowane. Jak każde DIY.

0a9e53ec8250c8e76de3c0ca73b20f7b

2de844f2b34eec301af1b36d4579cf61

b61ecde0d7cd4ebb694a015deff61760

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s