Roman holiday: places strange and quiet

Dziś wybrałam się na zwiedzanie najbliższej okolicy. Z dala od centrum i turystycznych atrakcji życie zwykłych Rzymian płynie tak, jakby głównym jego celem była tylko i wyłącznie sjesta. Dzielnica Pigneto, która znajduje się w sąsiedztwie miejsca, w którym mieszkam jest tego najlepszym przykładem.

[for English scroll down]

Nazwa rejonu pochodzi o szerokiego szpaleru pinii, które zasadzono tu w osiemnastym wieku. Dziś na ulicach Pigneto więcej jest samochodów niż drzew. Stoją zaparkowane na chodniku mijane przez nielicznych pieszych. Metalowe klamki błyszczą na marmurowych klatkach schodowych, ale wystarczy skręcić za róg żeby natknąć się na obskórną kawiarnię z plastikowymi krzesełkami. To podobno obszar szczególnie lubiany przez artystów, ale normą są tu opustoszałe bary i sklepy. Tak samo, jak śmieci na chodniku, graffiti na murach i ciągnące się aż po horyzont rzędy najzwyklejszych na świecie domów mieszkalnych. Jeśli stanie się w odpowiednim miejscu to widać jak ich fasady układają się w geometryczne kompozycje. Zupełnie jak na obrazach Cezanne’a.

Ot taki dziwny i cichy jest ten jesienny Rzym.

BeFunky_1.jpgBeFunky_8.jpg

BeFunky_6.jpgBeFunky_7.jpgBeFunky_12.jpgBeFunky_11.jpgBeFunky_9.jpg BeFunky_15.jpgBeFunky_17.jpgBeFunky_18.jpg

 

 

***

Today I decided to see the nearest neighbourhood. Away from the city center and the main tourists attractions, the life of normal Romans runs like its only purpose was a neverlasting siesta. The Pigneto district near my flat, prooves it right. The name, derives from the long row of Pine trees planted in the eighteenth century. Today there are more cars than trees. Parked on the pavement, they observe a small handfull of passing by pedestrians. Metal handles are shining on the marble stair cases but no far than around the corner you may find a digny bar with plastic chairs. The area is suppost to be artistic but empty cafeterias and shops are normal here. So is the garbage on the ground along with graffitis on the facased and rows of average flats. If you look from the right engle their facades configurate into geometrical compositions. Almost like on Cezanne’s paintings.

This is how Rome looks like at the beggining of the autumn: strange and quiet.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s