Quick gaze: make me! at Łódź Design Festiwal 2014

Jednym z największych wyzwań osoby, która chce się na serio zajmować wzornictwem jest umiejętność podtrzymywania w sobie krytycznej postawy wobec, krótkow mówiąc – wszystkiego. Oglądanie setkek zdjeć ładnych przedmiotów, rozświetlonych photoshopowo tekstyliów i wystudiowanych aranżacji, w prostej linii prowadzi do otępienia. Sytuację tę zawsze wykoszystuje chochlik co się zowie Misiepodoba. Pozbycie się typa jest niełatwe, a o sposobach jego eksmisji możnaby napisać osobną książkę.

[English version soon]

Wspominam o tym ponieważ drugi dzień z rzędu przeglądam zdjęcia projektów zakwalifikowanych na wystawę make me!, czyli jednej z dwóch (obok must have), flagowych inicjatyw Łodź Design Festiwal (Powstań! Kalendarze w dłoń i zapisujemy datę 9 października czerwonym długopisem. Spocznij!). Przeglądam, przeglądam i w sumie… Podoba mi się! Nie wszystko, ale większość.

2BeFunky_Agnieszka Pikus, Evo.jpg

 

Powyżej przykładowe projekty. Po więcej zdjęć i opisów wejdź na stronę.

W pierwszych odruchu mam ochotę porównać make me! z wystawą „Młodych na start” (inicjatywa Elle Decoration Polska), którą recenzowałam tutaj. Zarówno jedna jak i druga skierowana jest do młodych twórców, ale poza tym oraz poza wysokim poziomem prac – różni je chyba wszystko. Oglądając make me! na samych tylko zdjęciach, wiele dni przed premierą ekspozycji, czuję się trochę jak podczas kartkowania magazynu Frame i to jest bardzo fajne uczucie. Frame to pismo poświęcone wielu przejawom designu. Tam projekt mebla dobrze czuje się w sąsiedztwie cyfrowej wizualizacji genetycznie zmodyfikowanej skóry z wypustkami wspomagającymi zmysł dotyku.

Na tegorocznym make me! takich ekstremów nie ma, ale są na przykład tkaniny z nadrukiem wykonanym przy użyciu alg (Algaemy, Blond & Bieber), komoda która jest jednocześnie instrumentem muzycznym (DOMESTICHORDOPHONE, Eglė Jacinavičiūtė, Savvas Lazaridis) albo nakładka chłodząca na kierownicę roweru (Grip Chłodzący, Magda Gąsiorowska, Justyna Strociak). Prezentowane projekty dotykają wielu zagadnień, z których współczesny design (jako proces) czerpie swoje siły witalne. Pojawiają się wątki społeczne (Fabricia Chang, Flexible Order, na zdjęciu promującym post), pragmatyczne z potencjałem stricte komercyjnym (Magda Pawlas, Dress me up; Bracia Ebert, Lampostolik), środowiskowe (Dziupla, Menthol Architects Liliana Krzycka, Rafał Pieszko), a nawet działania na granicy performensu i sztuki współczesnej (Silva Lovasova, 1:1; Martyna Ochojska, Dominika Wysogląd, Joanna Jurga, zestawZestaw). Jest też kilka ‚po prostu’ mebli: eleganckie krzesła (dostojny Evo, piękny A1), lustro, wazon, świetlówka, regał.

Każdy z projektów jest przemyślany koncepcyjnie. Nie ma tu tanich chwytów, ani naciągactwa. Tematem jest zawsze konkret, którego obiekt jest logicznym rozwinięciem albo interpretacją.

Martwi mnie jedynie estetyczna warstwa tych propozycji. Charomijna uroda jaką prezentują produkty na make me! jest trochę zbyt lekkostrawna. Wzrok ślizga się po tych gładkich powierzchniach i szlachetnie prowadzonych liniach i nie napotyka żadnego punktu zaczepienia. Docenić te projekty można dopiero jeśli się o nich coś przeczyta. Połowę winy ponoszą tutaj sterylne warunki w jakich są prezentowane (białe tła, równomiernie rozproszone światło), a połowę nadmierna (i pewnie podświadoma) chęć dizajnerów do tego, aby przypodobać się widzom. Widać, że bardzo chcą aby ich propozycje były „ładne”. Tylko do czego to prowadzi? Mam nadzieję, że do przesytu, który stworzy warunki, aby nasi młodzi projektanci chętniej tworzyli przedmioty nieskromne i uwierające oraz śmielej operowali kolorami czy fakturami.

Tak więc z tą estetyką mam niestety problem. Ale tak poza tym, to wszystko mi się na make me! podoba.

3BeFunky_Agnieszka Pikus, Evo.jpg

Reklamy

One response to “Quick gaze: make me! at Łódź Design Festiwal 2014

  1. Pingback: Lodz Design Festiwal 2014: quick gaze |·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s