New Year’s Eve: best places in the between-war Warsaw

Gęsty papierosowy dym. Tanga i fokstroty grane na żywo. Szelest wieczorowych sukien oraz szyk smokingów. Tak bawiła się sylwestrowo elegancka część międzywojennej Warszawy. A wszystko to w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach z przytulnymi fotelami, kameralnymi stoliczkami i nastrojowym światłem, które odbijało się od wyłożonych marmurem ścian i metalowych balustrad.

Styl jaki reprezentują broniłby się i dziś. Ach, gdyby tylko te miejsca wciąż istniały!

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w przerwie między malowaniem oka, kręceniem loków, a wiązaniem krawata spojrzeć na kilka zdjęć tamtych miejsc i… lekko się rozmarzyć. Do czego serdecznie zachęcam.

Kawiarnia i lokal rozrywkowy Paradis przy ul. Nowy Świat 3 był jednym z bardziej eleganckich lokali w międzywojennej Warszawie. Od 1935 roku Julian Front prowadził w tu orkiestrę taneczną. Polskie Radio wielokrotnie transmitowało jej występy bezpośrednio z sali tanecznej. Od 1937 roku występowała tu Wiera Gran – wówczas główna atrakcja tego miejsca – śpiewając sentymentalne piosenki.

1. Paradis bar na dole 2. paradis estrada 3. paradis wnętrze dancingu

Kawiarnia – dancing „Adria” przy ulicy Moniuszki 10, była w latach trzydziestych najsłynniejszym luksusowym lokalem rozrywkowym w Warszawie. Pełniła rolę ważnego centrum kulturalnego na mapie stolicy. Stałymi bywalcami „Adrii” były wybitne osobistości ówczesnego świata polityki, kultury i sztuki. Koncertowali tam między innymi: Jerzy Petersburski, Artur Gold i Hanka Ordonówna. Częstym bywalcem restauracji był adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego, generał Bolesław Wieniawa-Długoszewski. „Adria” czynna była od późnego popołudnia do rana. Lokal był obliczony na 1500 osób.

1. Adria sala dancingowa 2. Adria sala dancing 3. Adia sala dancing 3 4. Adia sylwester

5. Adria przed wejściem

Restauracja Hotelu Bristol była naprawdę droga, ale posiadała renomę. Tu na bankietach bywali wielcy ówczesnego świata. Marszałek Ferdinand Foch i premier Edouard Daladier, marszałek Piłsudski i prezydenci RP. W 1933 roku urządzono tu dancing o hipernowoczesnej, funkcjonalnej architekturze projektu Antoniego Jawornickiego, który zastąpił niemodny już wtedy wystrój secesyjny.

2. bristol 3. bristol sala malinowa 5. bar bristol

Cafe Club (wcześniejsza nazwa: „Udziałowa”), znajdował się na rogu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich, w miejscu gdzie dziś znajduje się Empik przy Palmie. Kawiarnia przebudowana około 1932 roku. Nowoczesne, przeszklone wnętrza były utrzymane w estetyce typowej dla kawiarni warszawskich lat 30. XX wieku. Objawiało się to dużą ilością okładzin z drogich rodzajów kamienia, aluminium i luster. Na zdjęciu poniżej widać również charakterystyczne, miękkie oświetlenie hallu wejściowego za pomocą reflektorów ukrytych tuż przy stropie.

1. cafe club 3. cafe club pocztówka  1937 2. cafe club

Sylwester 31 grudnia 1937. Występ aktora i komika Władysława Waltera przed uczestnikami balu

Sylwester 31 grudnia 1937. Występ aktora i komika Władysława Waltera przed uczestnikami balu

 

A Wy, gdzie bawicie się w tym roku?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s